Idézet :

Vekerdy Tamás

Kékvölgy Pilisszentlászlói Waldorf Iskola "tanévnyitó-iskola avató"-n elmondott beszédéből

2003.augusztus 31.

Kedves Vendégek ! , Kedves Szülők ! Kedves Tanárok . Kedves Gyerek !

Először a gyerekekhez szólnék . Megígérem merészen hogy ez az első és utolsó olyan ünnepség ahol csak unatkozniuk lehet, és nem csinálhatnak semmit. Mielőtt néhány szót mondanék a tábla leleplezéséhez egy pillanatra gondoljunk azokra akik lehetővé tették ennek az iskolának a létrejöttét. Polgármesterekre, szülőkre, támogatókra és nem utolsó sorban a hely szellemére "géniusz lóc"-ra ,aki valamilyen módon lehetővé tette ennek az iskolának a megszületését.

Most pedig a tábla leleplezése következik lepel és tábla nélkül. Ehhez szeretném ugyancsak merészen összefoglalni a waldorf iskola célját, célkitűzését. Az egyik német nagy gondolkodó  négyféle tiszteletről beszél. Azt mondja, hogy az ember először mondjuk a kisgyerekkorban megtanulja a tiszteletet a nagyobbak, a nála magasabbak iránt. Aki nem tudja a nála magasabbakat tisztelni az beteg lesz élete során. Jó lehet az életben nagyon sok dolgot lenézve kell szemügyre vennünk. A második fázisban tiszteletet kellene éreznünk az alánk vetett világ iránt. A kövek a növények az állatok iránt. Eljön egy kor a gyerek életében amikor az állatok felkeltik a figyelmét 9-10-11 éves korban. Ha nem gondozza őket, akkor kínozni fogja őket, ahogy Dorogi Sanyika a Légy jó mindhalálig -ban .Tintába mártja a legyeket és kitépkedi a legyek szárnyait. A következő kamaszkor felé a barátságok klasszikus idejében tisztelet a velem egyívásúak iránt. És most jön a negyedik ami az  ember hivatása és rejtélyes tisztelete. Tisztelet önmagam iránt. A bennem lakozó isten iránt, ami egy torz tisztelet lesz ha a három előző tisztelet nem tudta megelőzni. Ez az ember célja ! A saját magában lakozó isten kibontakoztatása !A waldorf iskola célja sem az hogy ilyen, olyan amolyan emberré faragja a gyerekeket egy elképzelt ideológia alapján, hanem az , hogy mindenkinek segítsen azzá lenni aki és azt a valakit akit magával hoz, magában hordoz kifejteni és hatékony emberré tenni a földi életben. Ebben az értelemben a waldorf iskola nyugodtan mondhatjuk, hogy  individualista a morális induvidualizmus talaján áll. Az igazi közösségeket mindig az individualista társadalmak hozták létre. Most leleplezem a táblát .Olyan iskolát indítunk most el, amely a gyerekek tiszteletére, végső soron a benne lakozó isten tiszteletére akar nevelni ! Ehhez kívánok sikert és kérek, könyörgök áldást erre az iskolára, ennek a szüleire, tanáraira és gyerekeire.

Isten veletek és kezdjétek a munkát !